لوله و اتصالات وقطعات فایبر گلس

لوله و قطعات کامپوزیتی ﻓﺎﻳﺒﺮﮔﻼﺱ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ 1948 به بعد در صنایع مختلف ﻣﻄﺮﺡ ﺷﺪند. لوله‌های فایبرگلاس در محیط‌های خورنده ﺑﻌﻨﻮﺍﻥ ﻳﻚ ﻣﺎﺩﻩ ﺑﺎ ﺻﺮﻓﻪ، ﻣﻘﺎﻭﻡ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺧﻮﺭﺩﮔﻲ، کاربرد بسیار بیشتری ﺩﺭ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺑﺎ ﻟﻮﻟﻪ‌ﻫﺎﻱ ﻓﻮﻻﺩﻱ ﭘﻮﺷﺶ ﺩﺍﺭ ﻳﺎ ﻓﻮﻻﺩﻫﺎﻱ ﺿﺪ ﺯﻧﮓ ﻭ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺩﻳﮕﺮ ﻓﻠﺰﺍﺕ دارند. ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﺧﻮب این لوله‌ها ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺧﻮﺭﺩﮔﻲ‌ﻫﺎﻱ ﺩﺍﺧﻠﻲ، سبب ﻛﺎﺭﺑﺮﺩ  فراوان آنها ﺩﺭ ﺻﻨﺎﻳﻊ مختلف شده است. قطعات کامپوزیتی از دو جزء ماتریس و تقویت کننده تشکیل شده‌اند. ماتریس می‌تواند شامل رزین‌های ترموست و ترموپلاست باشد. از جمله رزین‌های ترموست مورد استفاده در صنایع کامپوزیتی می‌توان به رزین‌های اپوکسی، وینیل استر، پلی استر، اکریلیک، فنولیک و …. اشاره نمود. تقویت کننده‌ها نیز شامل الیاف شیشه، کربن، آرامید و …. می باشند. قطعات کامپوزیتی به روش‌های مختلفی تولید می‌شوند. لوله‌های کامپوزیتی الیاف شیشه که بخش اعظم تولیدات در این صنعت را شامل می‌شوند به دو روش رشته‌پیچی پیوسته و غیرپیوسته تولید می‌گردند. رشته پیچی سریع­ترین، با کیفیت­ترین و مقرون به صرفه­­ترین روش تولید قطعات کامپوزیتی است. فرایند رشته پیچی قطعه به روش غیر پیوسته با پیچاندن الیاف آغشته به رزین به دور قالب و پوشش کامل آن انجام می­شود. در این روش با حرکت خطی ترولی و حرکت دورانی قالب، لوله­ها شکل گرفته و با کنترل نسبت سرعت مندرل و گاری الیاف می­توان زاویه الیاف را کنترل کرده و به این ترتیب مقاومت محوری و شعاعی محصول را تنظیم نمود. فرآیند رشته‌پیچی برای مقاطع مدور که محور دوران قطعه در آن‌ها با محور دوران مندرل یکی می‌باشد، ساده‌ترین و پرکاربردترین فرآیند تولید می‌باشد. در تولید لوله به روش پیوسته، باید قالبی به طول بی‌نهایت در اختیار باشد. این امر با قالب‌های استوانه‌ای با قطر متغییر که بدور آن یک نوار فولادی پیچیده می‌شود، حاصل می‌گردد. براي توليد لوله هاي پيوسته از حرکت رفت و برگشتی نوار فولادی بر روی قالاب استوانه‌ای و ریزش مواد و رشته‌پیچی حلقوی استفاده می شود.

لوله و اتصالات و قطعات لاینردار

 در بحث انتقال سیالات و مواد شیمیایی بسیار خورنده( اسید سولفوریک 98 درصد و سود 90 درصد) در دماهای بالا رزین‌های ترموست به تنهایی جوابگو نیستند و در نتیجه جهت کنترل خوردگی از لاینرهای ترموپلاست( PVC,UPVC,PP,PVDF,… ) استفاده می‌شود.

شرکت پیشرو سازه پیوند بارثاوا با توجه به دانش فنی و تجهیزات تولیدی توانایی تولید انواع لوله و اتصالات و قطعات کامپوزیتی مورد استفاده در صنایع مختلف را دارا می‌باشد.