پوشش ها و قطعات مقاوم به خوردگی

در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز، پتروشیمی، ذوب فلزات، آب وفاضلاب، تولید فراورده‌های لبنی و…. که در معرض خوردگی هستند، می‌توان از پوشش‌های پلیمری ( فایبرگلاس ) جهت مقابله با خوردگی استفاده نمود. جهت هر نوع ماده خوردنده با توجه به اسیدی یا بازی بودن آن از پوشش خاص خود استفاده می‌شود. معمولا جهت اسیدها از رزین‌های وینیل استر و جهت بازها از رزین‌های اپوکسی استفاده می‌شود. با توجه به میزان جذب آب و جذب شیمیایی بسیار پایین کامپوزیت‌های الیاف شیشه (در حد حداکثر 0.2 درصد)، می‌توان گفت که خوردگی در این پوشش‌ها در مقابل اکثر سیالات خورنده به صفر میل می‌کند. بطور مثال در صنعت نفت ایجاد خوردگي در تجهيزات فرآورشي و خطوط لوله انتقال، يكي از مهمترين معضلات مي‌باشد. شدت و میزان خوردگی با توجه به شرایط انجام عملیات و نوع سيال فرآورشي در تاسیسات مختلف، متفاوت است. در میان تاسیسات فرآورشی نفت خام، بیشترین میزان خوردگی در واحدهای نمکزدایی به دلیل جداسازی نمک از نفت و تولید پساب به وجود می‌آید. به طور كلي مي‌توان گفت شدت خوردگي در بخش انتقال پساب بسيار زياد و علیرغم تزريق مواد كنترل‌كننده خوردگي همچنان غيرقابل كنترل مي‌باشد. به منظور كنترل خوردگي ساليانه مقادیر زیادی مواد كندكننده خوردگي در واحدهاي نمكزدایي مصرف می‌شود که هزینه های هنگفتی را به دنبال دارد. که می‌توان با پوشش‌های ضدخوردگی از این لوله‌ها محافظت نمود و از صرف هزینه و مشکلات دیگر آن جلوگیری کرد.

برخی از پرکاربردترین سیالاتی که در صنایع استفاده می‌شوند عبارتند از:

  1. اسید سولفوریک پر مصرف ترين اسيد در صنعت می‌باشد. از اين اسيد در بسياری از صنايع مانند واحدهای شيميايی و پتروشيمی برای توليد ساير موادشيميايي، واحدهای توليد مس، سرب، روی و ذوب آهن در فرآيندهای الکتروليز و ليچينگ، نيروگاه های حرارتی در تصفيه خانه ها و باتري خانه ها استفاده مي شود.
  2. اسید کلریدریک در صنايع پتروشيمی و صنايع فولاد يکی از شناخته شده ترين و در عين حال خطرناکترين اسيدها می باشد. در واحدهای پتروشيمی، واحدهای اسيد شويي مجتمع های توليد فولاد و همچنين بسياری از واحدهای توليدی مواد شيميايي، از اين اسيد استفاده مي شود.
  3. اسید نیتریک در بین اسیدها بشدت اکساینده می‌باشد. در صنايع نظامی در توليد برخی از مواد شيميايي،  در واحدهای توليد مواد شيميايي و در واحدهای اسيد شويي مجتمع های توليد فولاد ضد زنگ کاربرد دارد.
  4. محلول‌های نمکی این محلول‌ها در خطوط انتقال آب دریا، آب شیرین‌کن‌ها، واحد‌های نمکزدایی یافت می‌شود که باعث خوردگی خطوط لوله و بخصوص تجهیزات می‌گردد.

کلیه سطوح بتنی و فلزی در معرض این سیالات دچار خوردگی شدید می‌شوند همانطور که قبلا گفته شد جهت جلوگیری خوردگی سطوح توسط سیالات ذکر شده در بالا و سایر مواد خورنده می‌توان از پوشش فایبرگلاس استفاده نمود.

شرکت پیشرو سازه پیوند بارثاوا با توجه به تجربه عملی و مهندسی موسسین خود در زمینه انواع رزین‌های ترموست توانایی طراحی و اجرای انواع پوشش‌های ضد خوردگی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، ذوب فلزات، آب و فاضلاب و …… را دارد. از جمله رزین‌های مورد استفاده در این شرکت می‌توان به رزین‌های اپوکسی بیسفنل A، بیسفنل F، نوالاک، اپوکسی رزول، فنولیک و انواع رزین‌های وینیل استر اشاره نمود. با توجه به عوامل و شرایط خوردگی، پوشش ضد خوردگی با استفاده از مخلوط مهندسی از این رزین‌ها طراحی می‌گردد.